Anasayfa / Erzincan / Ahıska Türklerinin İkinci Kafilesi Geldi

Ahıska Türklerinin İkinci Kafilesi Geldi

ahiska-turkleri-ikinci-kafile-1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koordinasyonunda Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilecek olan Ahıska Türklerinin ikinci kafilesi ilimize ulaştı.

Ukrayna’dan geçtiğimiz yıl içerisinde 25 Aralık tarihinde ilimize getirilerek iskan ettirilen 116 ailelik 439 kişinin ardından ikinci kafile olarak 35 ailelik 182 Ahıska Türkü, savaşa en yakın bölge olan Ukrayna’nın doğusundaki Slavyanks bölgesinden Vali Yardımcımız Ahmet Türköz’ün eşliğinde ilimize getirildi.

35 aileden oluşan 182 Ahıska Türkünü Erzincan Havaalanında Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Valimizin Kızı Rabia Kahraman, Vali Yardımcıları ve kurum müdürleri çiçekler ile karşıladı.

Üzümlü ilçesinde TOKİ tarafından yapılan ve dubleks villa konutlarına yerleştirilen 35 Ahıska Türkü aile duygularını “Vatan sahibi olduk. Vatanımıza geldik. Ne mutlu Türküm diyene. Bizim sultanımız, paşamız Recep Tayyip Erdoğan. Türkiye özlemi çekiyorduk. Ancak haberlerde görebiliyorduk. Yaşamımıza yeni bir sayfa açarak başladık.”diyerek ifade ettiler.

Evlerinde tüm eşyaları ve kışlık yakacakları önceden alınarak hazır hale getirilen, uçaktan inen küçük Ahıska Türkü bir çocuğun ise Vali Kahraman’ı görünce kucağına atlayarak sevinmesi, karşılamaya gelenlere duygulu anlar yaşatarak, herkesi güldürdü.

İlgili Haber

Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından yapılacak olan Terzibaba külliyesinin temel atma töreni yoğun bir …

yorum bırak

  1. halil ibrahim

    Türkün Türk’ten başka dostu yoktur vesselam
    hoş geldiniz garındaşlarımız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir