Anasayfa / Erzincan / Erzincan Sarıkamış İçin Yürüdü

Erzincan Sarıkamış İçin Yürüdü

Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Sarıkamış Harekatı Şehitlerini anma yürüyüşü Erzincan’da çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Anma etkinliğine Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Başak, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, çok sayıda kurum müdürü, sivil toplum kuruluş temsilcisi ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

13 Şubat Şehir Stadyumu önünde biraraya gelen katılımcılar ellerinde Türk Bayrakları ile Cumhuriyet Meydanına kadar yaklaşık 2 kilometre boyunca “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Vatan sana canım feda” sloganları atarak yürüdüler. Cumhuriyet Meydanında son bulan anma yürüyüşünün ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından konuşan Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, düzenlenen şehitleri anma yürüyüşü etkinliğinin amacına değindi. Daha sonra söz alan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; “Ne mutlu bizlere ki çok çok büyük bir ecdadın torunları olarak bugün buradayız. Bu ülke asırlardan berri yurtluğunu ve bağımsızlığını hiç kimseye kaptırmamıştır. İlelebet te bağımsız bir devlet olarak kalmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Erzincan Valisi Arslantaş, Sarıkamış Harekâtının tarihine değinerek, “3 Ordu’nun “Sarıkamış Meydan Muharebesi ve Çevirme Harekâtı” olarak tarihe geçen Doğu Cephesi Birinci Dünya Savaşında ilk açılan ve elemle kapanan bir cephedir. 22 Aralık 1914 – 5 Ocak 1915 arasında, iki haftada sonuçlanan Sarıkamış Meydan Muharebesinde 90 bin şehit verdik. Ancak sivil kaybımızı öğrenmek ise hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. 5 Ocak’ta savaş bittiği zaman 7 bin 200 esir verilmiştir. Bu sayı Kafkas Cephesi boyunca 15 bin olmuştur. Sadece Erzurum önünde 16 Şubat 1916’da 6 bin asker esir verdik. Yusuf Akçura Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nin Harp Tarihi Encümenliği için hazırladığı Rusya da ki Türk esirlerin miktarı konusundaki raporda; “20-30 bini Kuzey Kafkasya ‘da ve 30 bini kadarı da Rusya’nın diğer yerlerinde olmak üzere 60 bin Türk esiri olduğunu belirtmiştir.

Osmanlı çekilip, Ruslar geri gelince yerli halka “ 36 yıl boyunca tabyalarımızda; Rus ekmeği yediniz. Osmanlı’nın askeri gelince onlara alkış tuttunuz.” Diyerek, Kars, Ardahan, Batum ve daha sonra Erzurum-Erzincan gibi Anadolu’ da işgal ettikleri yerlerden 12-85 yaş arası erkek nüfusu Sibirya’ya tehcire uğratmışlardır. Ayrıca halkımız Ruslar tarafından vatan haini muamelesi görerek yargısız infaz edilerek katledilmiştir.” Diye konuştu.

İlgili Haber

Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından yapılacak olan Terzibaba külliyesinin temel atma töreni yoğun bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir