Anasayfa / Erzincan / Erzincan’daki Ahıskalılar

Erzincan’daki Ahıskalılar

Ukrayna’dan Türkiye’ye getirilerek Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıska Türklerinin Toplumsal Uyumuna ilişkin toplantı Erzincan Valiliği toplantı salonunda düzenlendi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın başkanlığında Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın İlyas Çapoğlu, Üzümlü Kaymakamı Fatih Acar’ın katılımıyla Erzincan Üniversitesi Göçmen (Ahıska Türkleri) sorunlarını inceleme komisyonu tarafından Ahıska Türklerinin toplumsal uyumu ile ilgili yapılan araştırma sonuçları konusunda paylaşım toplantısı gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıda Ahıska Türkleri inceleme komisyonu tarafından Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirilen Ahıskalı soydaşlarımızın göçmenlik algıları, mesleki ve sosyo-ekonomik durumları, eğitim ve dil yeterlilikleri, mekan ve yaşam algıları, iktisadi faaliyetleri, sağlık sorunları, toplumsal uyum konusunda yaşadıkları sorunlar, hukuki meseleleri (vatandaşlık ve çalışma hakkı) ile Üzümlü halkının Ahıska Türklerine yönelik bakış açıları karşılaştırılmalı olarak değerlendirilip, elde edilen sonuçlar tartışılarak, gelecekte yapılması gereken faaliyet ve öneriler ele alındı.

İlgili Haber

Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından yapılacak olan Terzibaba külliyesinin temel atma töreni yoğun bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir