Anasayfa / Teknoloji / Google RankBrain Yapay Zekayı Devreye Soktu

Google RankBrain Yapay Zekayı Devreye Soktu

rankbrain

RankBrain Nedir? Google RankBrain Algoritması ve RankBrain Yapay Zekası
RankBrain, Google’ın daha önceki yıllarda proje olarak tasarlamış ve denemiş olduğu 2015 yılındaysa nihai karar alarak global şekilde arama sonuçlarına yardımcı olması için yayınladığı yapay zeka mimarisine dayalı bir algoritmadır. Google’ın arama sonuçlarında siteleri neye göre sıraladığına dair bazı teorik bilgiler bulunuyor olsa dahi tam olarak hangi kriterlerin göz önüne alınarak gerçekleştirildiği bilinmiyor. RankBrain ile birlikteyse artık bu kriterleri kestirmek daha da güç bir hal alacak.
Google RankBrain Algoritması
Google’ın meydana getirdiği arama sonuçlarını etkileyecek yeni algoritması olan RankBrain tamamen yapay-zeka ve öğrenme mimarisiyle birlikte çalışacak. RankBrain, insanların yapmış oldukları aramaları belli matematiksel işlemlerden ve anlama semantiklerinden geçirerek insanların bu aramayı nasıl ve neden yaptığını belirlemeye çalışacak. Ardından elde etmiş olduğu verilere dayanarak en belirgin ve yararlı olarak kabul edeceği kaynakları gelecekteki arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecek. Böylece kullanıcılar yapmış oldukları aramaların sonucunda en yararlı ve faydalı olan sonuçlarla karşı karşıya kalacak.

RankBrain Yapay Zekası
RankBrain, Google’ın ilk defa kullandığı bir teknoloji değil, daha önceki zamanlarda da Google’ın bu projesinin ismi farklı şekillerde duyulmuştu ve testleri gerçekleştirilmişti. Şimdiyse bu yeni öğrenmeye dayalı yapay zeka arama sonuçlarında insanlara yardımcı olacak. RankBrain sıklıkla adını duyduğumuz Penguin veya Panda benzeri bir algoritma güncellemesi değildir. Ya da RankBraing kendi başına bir yeni algoritma değildir. RankBrain yapay zekası arama motorundan daha etkili sonuçların elde edilebilmesi için hayata geçirilmiş yeni bir modül/araç olarak tanımlanmalıdır.

İlgili Haber

Facebook Güvenlik Durumu panelini devreye soktu

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Başkent Ankara’daki saldırının ardından kentte bulunan kullanıcılarının güvende olduklarını yakınlarına duyurabilmeleri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir