Anasayfa / Ekonomi / Her Tarlanın Bir Sahibi Olacak

Her Tarlanın Bir Sahibi Olacak

2017 yılı içerisinde başlayacak olan Erzincan Merkez, Üzümlü, Refahiye, Tercan ve Çayırlı ilçelerinde toplam 126 köyü kapsayan arazi toplulaştırma çalışmaları yönelik istişare toplantısı düzenlendi.

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Mutlu, ilçe kaymakamları ve köy muhtarları katıldı.

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, ilimizde 119 bin 619 hektar alanda toplulaştırma çalışması yapılacağını belirterek, “Artan nüfus ve beslenme ihtiyacı tarım sektörünün daha fazla tarımsal ürün elde etme gereğini ortaya koymaktadır. Toprağın sınırlı bir kaynak olması nedeniyle aynı alandan daha fazla ürün elde etme imkânlarının araştırılması gerekmektedir. Tarım arazilerinden ki yapısal bozukluklar verimin düşmesine neden olmakta verim artırıcı tedbirlerin alınmasını öngörmektedir. Bu nedenle tarım arazilerinin ıslah edilmesi hususunu ön plana çıkarmaktadır. Bu yatırımlar ile tarımdan elde edilen gelirin yükseltilmesi çiftçimizin sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi ve yaşam refahının artırılması hedeflenmektedir. Erzincanlı çiftçilerimizin de bu imkânlara sahip olabilmesi için İl Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarla Kasım ayında Bakanlığımıza arazi toplulaştırılması teklif edilmiş olup, 2017 programına alınmış bulunmaktadır.” Diye konuştu.

Ardından Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Murat Karaslan tarafından Arazi toplulaştırma çalışmalarının tanıtımına yönelik teknik sunum gerçekleştirildi.

Vali Arslantaş yaptığı konuşmada, arazi toplulaştırılması için Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün bütçesinden Erzincan için 60 milyon lira ayrıldığını belirterek, “Burada ki 126 köy, ilimizin en şanslı köyleridir. Türkiye de ortalama her bir parselin 13 ortağı var. Bu yapacağımız çalışmayla kadastro çalışmalarını da yenileyeceğimiz için her tarlanın tek sahibi olacak. Ovanın ortasında “Elif” gibi doğru yollarla sulama kanalları gidecek. Buna paralel olarak bütün parsellerin buraya sınırı olacak. Bu işle ilgili 1 milyar lira Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün bütçesi vardı. Bunun 60 milyon lirasını Erzincan’a ayırdık. Diğer geriye kalanda 81 ile ortalama 10’ar milyon lira düşmesi gerekirken biz 60 milyon lira aldık. Tarım Reformunun Genel Müdürü de Erzincanlı bir hemşehrimiz. Hem Besi Organize Sanayi Bölgesi işlerimizi hem de Sera Organize Sanayi Bölgesi işlerimizi aynı hemşehrimiz ile birlikte yürütüyoruz. 3 yıllık süre içerisinde 126 köyün toplulaştırılmasını arzu ediyoruz. Bu yıl için Erzincan merkezde 61 köyü yapıp bitirmeyi hedefliyoruz. Köyün içme suyu, kilit parkesi, kanalizasyonu, camisi, köy konağı gibi işler içinde 10 milyon lira daha ekstra para ayrıldı. Bu işler toplulaştırmanın yapıldığı köylerde olacak.” diye konuştu.

Türkiye de 2023 yılında 14 milyon hektar toplulaşma hedefine destek amaçlı Erzincan da 119 bin hektar ile arazilerin toplulaştırılmasının hedeflendiği toplantıda Vali Ali Arslantaş ve Milletvekili Serkan Bayram tarafından köy muhtarlarının soruları, karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak, cevaplandı.

İlgili Haber

Uluslararası Dağ Kayağı Yarışması Ergan’da

Erzincan Ergan Kayak Merkezi yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler ile 2017 kış sezonuna başarılı bir şekilde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir