Anasayfa / Ekonomi / Kalkınma Bakanı Erzincan’da Sanayiciler İle Buluştu

Kalkınma Bakanı Erzincan’da Sanayiciler İle Buluştu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Hükümetin açıklamış olduğu Doğu ve Güneydoğu’da 23 ilde yatırımları artıracak olan Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Erzincan da ki sanayici iş adamlarına yönelik düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

Erzincan Hilton Garden Inn Otel’de düzenlenen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve sanayici iş adamları katıldı.

Toplantıda konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “1980 yılında sanayi bölgesi maceramız başlamış. 1992 yılında bitirmişiz. Aradan geçen 25 yıl içerisinde fiilen 156 dönümlük bir alandayız. 1800 dönüm boş yerimiz var. 1170 kişi şuanda Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde çalışıyor. Ancak 1-2 yıl içerisinde de görünene o ki yüzde 100 doluluk oranını aştığımız gibi yine ek yatırım alanları aramak durumunda kalacağız. İstihdam ve üretiminde yüzde 100 artacağını öngörüyoruz.” diye konuştu.

Kalkınma Bakanımı Elvan; “Erzincan birçok uygarlıklara beşiklik etmiş Karadeniz’in, İç Anadolu’nun, Doğu Anadolu’nun kavşak noktası olan ve geçmişte çok önemli başarılara imza atmış önemli kentlerinden bir tanesi. Erzincan’da çok girişimci de çıkmıştır. Şu anda da çok girişimci var. İnançlı olmalıyız inanmak başarmanın yarısıdır. İkincisi güçlü bir girişimcilik ruhu, bu girişimcilik ruhunu Erzincan’da daha da geliştireceğiz. Yine bir taraftan DAP idaremiz diğer taraftan Kalkınma Ajansımız ile bizim Kalkınma Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklerle ve girişimcilik ruhunu daha da yukarılara çeken bir seviyeye inşallah geleceğiz. Önemli unsurlardan bir tanesi de bu yörenin ulaşılabilir ve erişilebilir olması halinde hizmetlerin çok daha kolay bir şekilde kazandırabilmek çok daha kolay bir şekilde saklanabilmesi mümkün olacak. Artık dünyadaki en hızlı değişime dönüşümle birlikte önem arz eden bir başka husus iyi bir yönetim anlayışı. Yani kurmuş olduğumuz şirketlerin kurmuş olduğumuz fabrikaların iyi yönetilmesi. Dünyada ki gelişimleri iyi takip etmemiz yoksa şunu söyleyebiliriz, Dünyada bunun çok örneği var. Erzincan bir liman şehri değil, Erzincan denizlere uzak, dolayısıyla bu bölgenin kalkınması gelişmesi mümkün değildir gibi bir anlayışa kesinlikle sahip olmamalıyız. Dünyada öyle yerler var ki Erzincan’ın yüzde biri kadar bir potansiyeli bile yok ama o yörelerin son derece gelişmiş olduğunu görüyoruz. Neden? Çünkü güçlü bir insan kaynağı ortaya koyulmuş girişimci ruhu aşılanmış ve o yöreye kalkındırma yönünde bir inanç olmuş. İşte bizim bunun sağlamamız lazım. Siz bu yeteneğe bu beceriye ve bu güce sahipsiniz. Önce kendimize güveneceğiz. Bu güvende Erzincan’da var Erzincan’ın potansiyeline baktığımızda gıda ürünleri başta olmak üzere güçlü madencilik altyapısı var ve makine imalatına yönelik de altyapı oluşmuş durumda. Dolayısıyla ben şuna inanıyorum Kavşak konumunda olan Erzincan bugünkü en önemli cazibe merkezlerinden biri olma konumuna gelebilir.

Biz çok mutluyuz, bizim beklentimizin oldukça üzerinde bir başvuru söz konusu. Bu bizi ve özellikle Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ı ziyadesiyle memnun ediyor. Bundan sonraki süreçte inşallah sizlerle birlikte biz de sizin yanınızda olacağız. Bizde, siz yatırım yapacaksınız ama sanki biz yatırım yapıyor gibi sizin yanınızda olacağız. Sizinle birlikte işin başından sonuna kadar beraber yürüyeceğiz. Sıkıntılarınız dertleriniz varsa biz çözeceğiz. Hep bürokrasiden, bürokrasideki o zorluklardan şikâyet edersiniz işte bu hususlarda da hep bizler olacağız. Siz yatırım yaparken biz de sizin sanki bir çalışanınız, bir danışmanınız gibi sizin önünüzü açabilecek ne varsa bunları gerçekleştireceğiz. Bu bizim boynumuzun borcu. Bu millet buraya kadar bize çok güçlü destek verdi, Erzincanlı çok güçlü destek verdi. Allah sizden razı olsun. Bu hükümet sizlerle birlikte sizlerle kaynaştı, sizin dertleriniz ile dertlendi hep şunu söyledi; milletimizin vatandaşımızın derdin ne ise benim derdim de odur. İşte birlikte beraber çalışarak artık Erzincan’ımıza da kazandıracağız, ayağa kaldıracağız. Ben buna gönülden inanıyorum. İnanıyorum ki sizler de buna gönülden inanıyorsunuz.

Bu cazibe merkezi programımızın diğer programlardan önemli farklılıklar var, nedir bu farklılıklar diye baktığımızda; proje hazırlama aşamasında arsa tahsisine, arsa tahsisinde bina yapımına, bina yapımından makine teçhizat desteğine, makine teçhizat desteğinden alacağınız elemanların eğitimine, alacağınız elemanların eğitiminden işletme sermayesine, kredisi verilmesine kadar olan tüm süreci birlikte yöneteceğiz birlikte yürüteceğiz. Tüm süreçlerde devletimiz hükümetimiz sizleri desteklemektedir. Bu destekleri sizlerle paylaşacağız. Cazibe merkezi programının genel koordinasyonunu Kalkınma Bakanlığımız yapıyor. Ama uygulamayı Kalkınma Bankamız yapacak. Bu da biliyorsunuz iki şekilde olabilir. Kalkınma Ajansımıza KUDAKA’ya bağlı yatırım destek ofisine başvurabilirsiniz. Erzincan’da yatırım destek ofisimiz var. İkincisi de kalkınma bankasına doğrudan başvuru yapabiliyorsunuz. Memnuniyetle ifade etmeliyim ki dün akşam itibariyle başvuran iş dünyası temsilcilerimizin toplam proje miktarı 23 milyar lirayı geçti. Bildiğimiz kadarıyla Erzincan içinde aşağı yukarı bir buçuk milyar lira üzerinde bu da büyük bir rakam. İşin başında biraz önce ifade ettiğim gibi danışmanlık desteği vereceğiz ve bu desteğimiz üretim aşamasına kadar devam edecektir. Bu programın bir başka özelliği ise yol haritasını yani biz yatırımcı ile yatırım yapmak isteyen işadamlarımızla oturacağız konuşacağız ve bu işin nasıl ve ne şekilde yapılacağına birlikte karar vereceğiz. Biz kendisine destek olacağız ki ilk kez böyle bir tarihi uygulamayı yürürlüğe koyuyoruz.

Her ilimizin belirli bir alanda uzmanlaşmışını arzu ediyoruz. Bu uzmanlaşma sağlanırsa bir kümelenme olur, kümelenme demek bir anlamda çok sayıda aynı sektörde faaliyet gösteren çok sayıda işletmenin bir arada bulunması demektir. Bu da maliyetlerin düşmesine, rekabet gücünün artmasına sebep olacaktır. Vermiş olduğumuz rol çerçevesinde bu noktada biz üniversitemizi destekleyeceğiz. Biz üniversitelerimizin sanayi ile iç içe olmasını arzuluyoruz. Üniversitemizin sanayici insan ihtiyaçlarını karşılamasını istiyoruz. Bu alanda üniversitenin eksikliklerini gidereceğiz. Makine teçhizat eksikliği varsa gideceğiz, laboratuar eksiği varsa gidereceğiz ve üniversiteler artık sizden kopuk sizden ayrı bir çalışma veya uygulama yapma yöntemini benimseyecek. Üniversitelerin başarısında özellikle Anadolu’daki üniversitelerimizin başarısı bu noktada çok önemli. Eğer sanayileşme olacaksa, bu üniversitelerin önü açıktır. Bu üniversiteler daha hızlı gelişir, daha hızlı kalkınır. Yine bu ile vermiş olduğumuz rol çerçevesinde diğer bazı bakanlıklarımızın yapması gereken işler varsa o anlamda da biz öncelik sağlayacağız. Biz burada topyekun bir kalkınmayı hedef ediniyoruz.” diye konuştu.

İlgili Haber

Uluslararası Dağ Kayağı Yarışması Ergan’da

Erzincan Ergan Kayak Merkezi yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler ile 2017 kış sezonuna başarılı bir şekilde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir