Anasayfa / Yazarlar / Memleketim benim

Memleketim benim

Herkes gibi memleketimi ben de çok severim. Erzincan’da yaşanmaz Erzincan’sız hiç yaşanmaz diyen Erzincanlı gurbetçilerin sözleri geliyor ilkin aklıma, yüzümde hafif bir gülümseme. Yazları sıcak, kışları sovuh memleketim benim. Geçmişten bu güne bir türlü belini düzeltemeyen, tam düzelttim derken depremler ile derbeder olan canım memleketim benim. Yıllar öncesinin projeleri biraz geçte olsa uygulanmaya başlayan biraz biraz nüfusunu bünyesinde tutmaya çalışan memleketim benim.

Üniversitesi ile Araştırma hastaneleri ile Türkiye’nin göz bebeği memleketim benim. Ergan Dağı’nda kayak keyfi bir başka benim memleketimde. Benim memleketimin ekşisuyu, beytahtısı, esentepesi her yeri herşeyi farklı şirin mi şirin memleketim benim.

Hemşehrimin gözü pek, misafirperverdir. Geleni gideni çok olduğundan misafiri sever benim memleklim. Memleketlim geçmişten buyana hep gıybeti sevmiş, memleketlisini çekiştirmeyi arkasından konuşmayı hep yapmıştır. Güya Yavuz Sultan Selim Erzincan’dan geçerken ordusuyla, askerler arasında büyük bir huzursuzluk yaşanmaya başlamış. Bizim eskilerin deyimiyle dedimki demiş olayı. Yavuz askerlerinin ve atlarının ayaklarındaki toz ve çamuru temizlemelerini emreder ve olaylar son bulur, memleketimin toprağında var bişeyler şeklinde bir rivayet. Tabiki doğruluğu tartışılır bi hikaye ama memleketimin insanını anlatan kısa bir öykü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir