Anasayfa / Erzincan / Sebahattin Karakelle : 23 Nisan Peygamberimizin Mehmetçiğe “ aguşunu “ açtığı gündür, Erzincan Haber

Sebahattin Karakelle : 23 Nisan Peygamberimizin Mehmetçiğe “ aguşunu “ açtığı gündür, Erzincan Haber

Erzincan Haber

Unutulmaz kahramanlıklarla ve zaferle örülü şanlı tarihimizin altın sahifelerinden biri olan TBMM ’nin açılışının 96.Yıl dönümünde büyük coşku ve heyecan yaşıyoruz.
23 Nisan Günü memleket semalarındaki kara bulutların dağıldığı, hürriyet güneşinin her bir vatan evladına ayrı ayrı gülümsediği, mukaddes hilalin artık kaşlarını çatmadığı ve Mübarek Peygamberimizin Mehmetçiğe “ aguşunu “ açtığı gündür.
Türk Milleti, Birinci Dünya Savaşı sonrasında İşgal ve baskıyla dayatılan ağır şartları, bir kader olarak kabullenmemiştir. Türk Milletinin büyüklüğüne, yüksek yeteneklerine inanan Mustafa Kemal, Anadolu ’ya çıkarken yurdun  parçalanmak istenmesine karşı çıkmış,  tarihin en büyük savaşlarından birini, kurtuluş savaşını gerçekleştirerek ebediyen yaşayacak Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.
Burada temel hareket noktası hür ve bağımsız bir anlayışla Türk Milletinin onurlu ve şerefli bir millet olarak yaşama isteğidir.
Bizi biz yapan değerlerimizi korumak temel görevimizdir. Nitekim birlik ve beraberliğimiz için girilen kurtuluş mücadelesi, bunun en somut örneği olmuş ve neticesinde 1920 yılında millet olma şuuru adına , demokrasi adına , büyük bir adım atılmış, Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuştur.
Bu yüce Meclis, Kurtuluş Savaşını gerçekleştirmiş, Gazi bir Meclis, Kurtuluş Savaşını yönetmiş kahraman bir meclis ve devlet kurmuş bir meclistir.
TBMM ’nin kurulduğu gün anısına gerçekleştirilen, dünyada  ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aynı zamanda bütün insanlık için aydınlık bir gelecek çağrısıdır. Bu çağrı da Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk  Başkanı Gazi Mustafa Kemal ’in sesi vardır.
Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımız gerçeği en büyük idealimizdir.
Bizler öncelikle kendi vatandaşlarımız olmak üzere, daima insanlığın onurunu savunacak ve adaletin taşıyıcısı olacağız. Başkalarının yanlışları bizi hiçbir zaman adaletsizliğe sevk etmeyecek, millet olarak, ülke olarak demokrasiden, insan hak ve hürriyetlerinden, mazlumların yanında olmaktan vazgeçmeyeceğiz.
Çünkü biz İstiklal Harbimizin, sadece Aziz Milletimizin değil, Mazlum Milletlerin de onur mücadelesi olduğunun bilincindeyiz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nin ilk Başkanı olan Gazi Mustafa Kemal ’i, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis ’teki tüm milletvekillerini, bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyoruz.
Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyoruz.
 

İlgili Haber

Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından yapılacak olan Terzibaba külliyesinin temel atma töreni yoğun bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir