Anasayfa / Erzincan / Tercan’da Çanakkale Konulu Konferans

Tercan’da Çanakkale Konulu Konferans

Erzincan-Valiligi14556337672

Vali Süleyman Kahraman, Tercan ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen “Çanakkale” konulu konferansa katıldı. 110 yaşında vefat eden en yaşlı Çanakkale Gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu emekli öğretmen Turgut Kaçmaz, tarafından Tercan ilçesinde verilen konferansa; Valimiz Sayın Süleyman Kahraman, Tercan Kaymakamı Osman Güven, Tercan Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, ilçedeki kamu kurum ve kuruluş idarecileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunun yapılması, İstiklal Marşının okunması ile başlayan program, Emekli Öğretmen Turgut Kaçmaz’ın, gazi babasından kalan kıyafetlerini giyerek sahne almasıyla devam etti. Çanakkale’nin ruhunun yaşandığı sahnede, Çanakkale Savaşlarından kalan top mermisi, silah mermileri, çivili çarıklar ve birçok fotoğraf ile salondakiler duygulu anlar yaşadı. Konuşmasında Çanakkale Savaşının Türk Milleti için ne kadar büyük bir destan olduğunu, bu destanın büyük özveriler sayesinde yazıldığını ve en büyük özveri sahiplerinin de Analar olduğunu ifade eden Turgut Kaçmaz, “Bu yurdun her karış toprağı şehit dedelerimizin temiz kanıyla yoğrulmuştur. Birlik ve beraberlik olduğu sürece Edirne’den Ardahan’a kadar bu vatanın bir karış toprağı geçilemez. Dedelerimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bu vatanı böldürmediyse, bu bayrağı indirmediyse, bu ezanı susturmadıysa, kuvvetini damarlarındaki asil kandan alan şanlı ordumuz, polis gücümüz bu bayrağı indirmez, bu vatanı böldürmez, ezanları susturmaz” diye konuştu.

Konferansın ardından Vali Süleyman Kahraman ile birlikte salondaki sergiyi gezerek sergi hakkında bilgi veren Kaçmaz, katılımından dolayı Sayın Valimize teşekkür etti. Konferansın ardından katılımcılara Çanakkale’de şehitlerin bir öğünlük yemeği olan yağsız buğday çorbası ikram edildi.

İlgili Haber

Kaçak Göçmenler Refahiye’de Yakalandı

Ülkemizi transit geçit olarak kullanmak isteyen kaçak göçmenler Jandarma tarafından yakalandı. 28 Nisan 2017 günü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir