Anasayfa / Erzincan / Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Külliyesinin Temeli Atıldı

Terzibaba Derneği ve Erzincan Belediyesi tarafından yapılacak olan Terzibaba külliyesinin temel atma töreni yoğun bir katılımla gerçekleşti. Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  İlyas Çapoğlu, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve yöneticileri, Terzibaba Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, vakıf ve dernek yöneticileri ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Törende, yapılacak olan külliye hakkında katılımcılara bilgi veren Terzibaba Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uslu’nun konuşması ardından söz alan Erzincan Belediye Başkanı  Cemaleettin Başsoy, böylesi hayırlı işlere vesile olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Bölgeyi, Eski Erzincan Yerleşim Merkezi olarak yeniden canlandırmak istediklerini söyleyen Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy, “Bu alan, bu türbeler her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bizler de bunun bilincinde olarak bu bölgeyi inanç merkezi haline getirmek adına bir çalışma başlattık” dedi.

Ardından İl Müftüsü Yavuz Karabayır’ın duaları eşliğinde Erzincan Valisi  Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy ve diğer katılımcılar tarafından Terzibaba Külliyesi’nin temeli atıldı.

TERZİBABA KÜLLİYESİ İNŞASINA YÖNELİK İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Erzincan Valisi  Ali Arslantaş, Terzibaba Mezarlığı karşısında yapılacak olan Terzibaba Külliyesi inşasına yönelik olarak iş adamları ile istişarede bulunulmak üzere yemekli toplantıda bir araya geldi.

Erzincan Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy, 570 metrekare cami, 230 metrekare kadın mahfili, 450 metrekarelik alanda 20 kişilik kapasiteli Kur’an Kursu, 337 metrekarelik alanda 20 kişilik misafirhane, 375 metrekarelik alanda 500 kişilik yemekhane, 225 metrekare wc, lavabolar, duş, 110 metrekarelik 2 taziye evi, 126 metrekare gasilhane şadırvan, çocuk oyun alanları, bekleme salonları, 213 metrekare kafeterya, 96 metrekare kütüphane ve otoparkların yer alacağı Terzibaba Külliyesi hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

İlgili Haber

Turizm Haftasında Yöresel Yemek Yarışması Yapıldı

Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol mensupları, 15-22 Nisan 2017 Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir